Si ce bine era daca nu batea vantul…

Dupa ce i-am dat in cap virusului care ne-a tinut in casa vreo patru zile, ieri am ajuns la Clinceni. Prognozele nu aratau tocmai bine, sansele ca ploaia sa apara fiind de peste 60%. Dar vremea a tinut, pana la urma, cu noi. S-a zburat pe un vant groaznic, dar baietii au aratat inca o data ca sunt foarte bine pregatiti.

Mitingul a inceput destul de timid, cu doua ultrausoare care s-au plimbat, in formatie, pe cerul patriei. Din cauza vantului, nici n-am putut savura cum ar fi trebuit toate evolutiile. Ca si pana acum, Iacarii Acrobati ne-au lasat cu gurile cascate; solo-ul lui Misu nu mai are nevoie de nicio prezentare, baiatul asta se da peste cap cum nu o fac multi. A facut vreo cateva treceri la cutit/pe spate foooarte jos, de doamnele si domnisoarele din public isi dadeau ochii peste cap :)) Desi pot spune ca m-am obisnuit cu evolutiile sale spectaculoase, inca ma trec fiori cand vad avionul in vrie plata sau in razmut pe spate.

Nu stiu cum s-au simtit parasutistii, care au sarit de la 1300m pe o vreme nu tocmai prietenoasa. Chiar ne gandeam ca, daca ii lansa de la verticala lacului, aveau sanse sa aterizeze la Bucuresti 😛

Doua prezente inedite la miting: elicopterele Dauphin – au facut punct fix foarte jos si s-au urmarit deasupra pistei cateva minute bune. Din pacate, pozele nu sunt foarte reusite. De fapt, mi-a si inghetat mana pe aparat, asa ca am preferat sa pastrez doar pe retina minunatul miting. 

Am urmarit evolutia Hawks of Romania din masina, de pe drumul de acces. Btw, daca tot se inghesuie lumea la mitinguri, AR n-ar putea face ceva cu drumul ala ? Nu de alta, dar pe langa faptul ca e ingust, mai e si plin de gropi. S-ar putea obtine o sponsorizare mica si s-ar rezolva si problema asta.

Aripi Romanesti a avut stand amenajat la miting, unde iubitorii de aviatie au putut gasi o multime de carti si fotografii. Colegii mei au inceput cu dreptul activitatea de promovare si pregatesc proiecte foarte faine 🙂

Acum, astept mitingul de 1 iunie, cand sper ca nu voi mai face turturi la Clinceni…

Miting la TSR

Am avut parte de un w-end foarte fain. Sambata dimineata am ajuns la Timisoara, unde ma asteptau, in gara, Cristina si Adi. Ne-am invartit putin prin campusul universitar, cautand un pub unde sa putem manca ceva, dar pentru ca peste tot era pustiu, am ajuns la Mac, in Unirii.
Piata Unirii din Timisoara e plina de porumbei, e acoperita de terase cochete si incadrata de cladiri vechi, cu flori la ferestre. Imi pare rau ca n-am avut baterii, sa fac niste poze. Dupa ce am luat portia de E-uri pentru o luna, am plecat sa ne intalnim cu Lili, pentru a pleca la mitingul de la Cioca.

Pe la 9 si jumatate am ajuns la aerodrom, unde lumea incepea sa se adune. Vremea a fost numai buna de miting. Ne-am asezat sub aripa unui AN-2 si am urmarit programele celor mai buni piloti din tara. Au zburat ULM-uri (formatie de 5), doua PZL-104 Wilga au remorcat planoarele la acrobatie (2 IS28B2 – celula Stamate Gheorghita si Simion Campean, solo IAR-35 Stamate Gheorghita), un Zlin 526 si 4 Extra 300L s-au dat peste cap, iar parasutistii au facut ce au stiut ei mai bine – evantai, conuri, lucru relativ pe cupola. Au zburat, de asemenea, si cateva avioane private din Austria. Cireasa de pe tort a fost un SAAB 2000, care a facut cateva treceri la joasa inaltime.

Dupa parerea mea, asta a fost cel mai fain miting pe care l-a organizat AR anul acesta. Pilotii n-au mai evoluat in stratosfera, programele lor incluzand cateva treceri la care publicul a ramas cu gura cascata. Mihai Dobre Tone a fost in cea mai buna forma, transformand mitingul intr-un real spectacol. Mi-au placut si ULM-urile, care au facut cateva treceri in formatie destul de jos, precum si gamele de acrobatie ale pilotilor planoristi. Evident, solo-ul lui Misu a intrecut orice asteptari, incepand cu cravatele, looping-urile, tonourile in coborare si terminand cu vreo patru treceri, dintre care una pe spate, la vreo 10 m deasupra solului, si inca trei, foarte joase, la cutit.
Saab-ul a aparut de nicaieri si a zburat extrem de jos, spre deliciul publicului 🙂 Chiar a fost un miting reusit. Daca veneau si Iacarii Acrobati, era perfect.

Aseara am ajuns la Romos, la matusa mea, cu Adi si Cristina.

Azi m-a incercat o senzatie destul de ciudata. Am dormit in camera in care obisnuiam sa dorm in copilarie, atunci cand stateam la ei in vacanta. Mirosul familiar, zgomotele din curte, lumina difuza ce se strecura pe la colturile ferestrelor – toate m-au facut sa ma intorc in vremea mersului la balaceala, „pe rau, in sus”, al adunatului prunelor din livada si a lenevitului in gradina, pe iarba…

Acum sunt in tren, am plecat din Timisoara in urma cu 2 ore. Bucharest, here I come!